
تیتانیوم و آلیاژهای آن به دلیل زیست سازگاری استثنایی، مقاومت در برابر خوردگی برتر و خواص مکانیکی مطلوب، به عنوان مواد فلزی غالب برای ایمپلنتهای زیست پزشکی، ابزارهای جراحی، ترمیمهای دندان، دستگاههای جراحی مبتنی بر انرژی و دستگاههای پزشکی با حداقل تهاجم ظاهر شدهاند. پیش بینی می شود که با افزایش تقاضا برای ایمپلنت های ارتوپدی و دندانی، بازار جهانی تیتانیوم درجه پزشکی از 1.96 میلیارد دلار در سال 2025 به 2.95 میلیارد دلار تا سال 2032 رشد کند. فلزات مرسوم در تولید پزشکی مدرن. با این حال، ده ها نوع تیتانیوم و آلیاژ به صورت تجاری در دسترس هستند که هر کدام دارای خواص مکانیکی متمایز و نشانه های بالینی هستند.
بنابراین انتخاب مواد مناسب برای یک کاربرد پزشکی خاص می تواند چالش برانگیز باشد. این راهنما یک نمای کلی از طبقه بندی های آلیاژ تیتانیوم زیست پزشکی، استانداردهای انطباق جهانی و یک چارچوب عملی برای حمایت از تصمیمات آگاهانه در مورد انتخاب مواد ارائه می دهد. ما شما را از رایج ترین سناریوهای استفاده از تیتانیوم پزشکی راهنمایی می کنیم، مواد توصیه شده برای هر کدام را شناسایی می کنیم و معیارهای انتخاب حیاتی را برجسته می کنیم-تا بتوانید به سرعت مطابقت مناسب برای پروژه خود را پیدا کنید.
1. طبقه بندی آلیاژهای تیتانیوم زیست پزشکی بر اساس ترکیب فاز
بر اساس ترکیب فاز، مواد تیتانیوم زیست پزشکی به سه خانواده اصلی تقسیم می شوند: آلیاژهای تیتانیوم نوع، + نوع و نوع. در سیستم مشخصات مواد چینی، آنها دارای علامت TA (-تیتانیوم خالص)، TC (+ آلیاژ)، TB (-آلیاژ) هستند.
| تایپ کنید | نام چینی | نمرات نماینده | ویژگی های کلیدی | برنامه های کاربردی اولیه |
|---|---|---|---|---|
| -تایپ کنید | TA (به عنوان مثال، TA1، TA2، TA3، TA4) | CP تیتانیوم گرید 1-4 (ASTM F67) | زیست سازگاری عالی و مقاومت در برابر خوردگی؛ شکل پذیری خوب؛ استحکام متوسط (240-550 مگاپاسکال)؛ مدول الاستیک ~100-110 GPa | ایمپلنت های دندانی، صفحات استخوانی کم{0}}، صفحات جمجمه |
| + -تایپ کنید | TC (به عنوان مثال، TC4، TC4 ELI) | تی-۶آل-۴وی (ASTM F1472), Ti-6Al-4V ELI (ASTM F136)، Ti-6Al-7Nb (ASTM F1295/ISO 5832-11) | استحکام بالا (860–1100 مگاپاسکال)؛ مقاومت در برابر خستگی عالی؛ چقرمگی شکست خوب؛ نسخه ELI انعطاف پذیری افزایش یافته را ارائه می دهد | ایمپلنت های ارتوپدی (مفاصل لگن/زانو)، پیچ های استخوانی، صفحات تروما، تثبیت ستون فقرات، اجزای ابزار جراحی اولتراسونیک |
| -تایپ کنید | سل (به عنوان مثال، TB13) | Ti-13Nb-13Zr (ASTM F1713)، Ti-12Mo-6Zr-2Fe (ASTM F1813)، Ti-15Mo (ASTM F2066)، Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr | کمترین مدول الاستیک (55-80 گیگا پاسکال) نزدیکترین به استخوان انسان. زیست سازگاری عالی؛ عناصر آلیاژی Nb/Zr/Mo غیر سمی هستند | ایمپلنتهای ارتوپدی پیشرفته-کاربردهای دارای بار-که نیاز به استرس دارند-کاهش محافظ |
1.1 -نوع آلیاژهای تیتانیوم (تیتانیوم خالص تجاری)
نمرات تیتانیوم خالص تجاری (CP) (درجه 1-4 در ASTM F67) با مقاومت در برابر خوردگی و زیست سازگاری عالی مشخص می شود. درجه 2 پرمصرف ترین تیتانیوم CP برای کاربردهای پزشکی است که تعادل بهینه مقاومت (390-490 مگاپاسکال) و شکل پذیری را ارائه می دهد. درجه 4 بالاترین استحکام را در بین گریدهای CP ارائه می دهد و معمولاً برای ایمپلنت های دندانی و دستگاه های تثبیت استخوان کوچک استفاده می شود.
خواص کلیدی سی پی تیتانیوم:
- استحکام کششی: 240-550 مگاپاسکال (افزایش از درجه 1 تا درجه 4)
- مدول الاستیک: 100-110 گیگا پاسکال
- قدرت تسلیم: 170-485 مگاپاسکال
- کشیدگی: 15 تا 30 درصد
کاربردهای اولیه:ایمپلنت های دندانی، صفحات جمجمه، پیچ های استخوانی برای کاربردهای بدون بار- و ابزار جراحی.
برای نقل قول با ما تماس بگیرید
1.2 + -آلیاژهای تیتانیوم را تایپ کنید
آلیاژهای + پرمصرف ترین دسته در ایمپلنت های پزشکی هستند که بیش از 80 درصد از بازار تیتانیوم ایمپلنت های جراحی را به خود اختصاص داده اند.
- Ti-6Al-4V (ASTM F1472 / ISO 5832-3)آلیاژ اسب کار استاندارد برای بار-قطعات پزشکی است. استحکام بالا (890-1100 مگاپاسکال) و مقاومت عالی در برابر خستگی آن را برای تعویض مفصل ران و زانو، صفحات استخوانی و سیستم های تثبیت ستون فقرات ایده آل می کند.
- Ti-6Al-4V ELI (ASTM F136 / درجه 23)نسخه "بینابینی بسیار کم" با محتوای اکسیژن به شدت کنترل شده (زیر 0.13٪) است که چقرمگی شکست و شکل پذیری عالی را ارائه می دهد. این ماده ترجیحی برای ایمپلنت های ارتوپدی و دندانی حیاتی است که به عملکرد خستگی بیشتر نیاز دارند.
- Ti-6Al-7Nb (ASTM F1295 / ISO 5832-11:2024)به عنوان یک جایگزین رایگان وانادیوم-برای Ti-6Al-4V ایجاد شد، که خواص مکانیکی قابل مقایسه با زیست سازگاری طولانی مدت بالقوه بهبود یافته را ارائه میدهد.
خواص کلیدی آلیاژهای +:
استحکام کششی: 860–1100 مگاپاسکال
مدول الاستیک: 100-114 گیگا پاسکال
استحکام خستگی عالی و چقرمگی شکست
کاربردهای اولیه:تعویض مفصل ران و زانو، پیچ ها و صفحات استخوانی، دستگاه های ثابت کننده ستون فقرات، ناخن های داخل مدولاری، اجزای ابزار جراحی اولتراسونیک، ابزار جراحی.
1.3 -آلیاژهای تیتانیوم را تایپ کنید
-نوع آلیاژهای تیتانیوم به دلیل مدول الاستیک پایین آنها که دقیقاً با استخوان قشر انسان (10 تا 30 گیگا پاسکال) مطابقت دارد، مرز تحقیقات تیتانیوم زیست پزشکی را نشان میدهند، در نتیجه محافظت از استرس را کاهش میدهند- پدیدهای که در آن ایمپلنت بار زیادی را تحمل میکند و باعث ضعیف شدن استخوان مجاور میشود.
Ti{3}}13Nb-13Zr (ASTM F1713) اولین آلیاژ مدول پایین- بود که برای کاربردهای زیست پزشکی توسعه یافت. این حاوی هیچ عنصر آلومینیوم یا وانادیوم{7}} مرتبط با نگرانیهای بالقوه سمیت طولانیمدت نیست و مدول الاستیکی کمتر از 58 تا 79 گیگا پاسکال ارائه میکند.
تی-۱۲امo-6Zr-2Fe (اِیاِستیاِم F1813)وTi-15Mo (ASTM F2066)آلیاژهای دیگری از نوع - هستند که ترکیبی عالی از مدول کم و استحکام بالا را ارائه می دهند.
خواص کلیدی آلیاژها:
استحکام کششی: 600-1000 مگاپاسکال (بسته به پردازش)
مدول الاستیک: 55-85 گیگا پاسکال (نزدیک ترین به استخوان در میان آلیاژهای تیتانیوم)
شکل پذیری سرد عالی
کاربردهای اولیه:ایمپلنتهای ارتوپدی پیشرفته، ایمپلنتهای دندانی، دستگاههای همجوشی ستون فقرات، و برنامههایی که محافظت از استرس نگرانی اصلی است.
2. چگونه محصول تیتانیوم پزشکی مناسب را برای پروژه خود انتخاب کنید
مرحله 1: تعریف برنامه بالینی و بار{1} الزامات باربری
- کاربردهای کم-بار / بدون{1}}بار- (مثلاً صفحات جمجمه، ایمپلنت های دندانی در مناطق کم{5}}استرس، ابزار جراحی): CP تیتانیوم (درجات 1-4) به طور کلی کافی است.
- برنامههای کاربردی با بار متوسط تا بالا (مانند صفحات استخوانی، پیچها، میلههای نخاعی): Ti-6Al-4V یا Ti-6Al-4V ELI توصیه میشود.
- برنامههای{0}}بار / زیاد- خستگی چرخه (مانند مفاصل لگن و زانو، تثبیت ضربه): Ti-6Al-4V ELI انتخاب استاندارد است.
- کاربردهای حیاتی محافظت از استرس (به عنوان مثال، ایمپلنت های استخوان بلند، بیماران جوان): آلیاژهای نوع - (مثلا Ti-13Nb-13Zr) را برای مدول الاستیک پایین آنها در نظر بگیرید.
مرحله 2: سازگاری زیستی و ایمنی بلند مدت{1} را در نظر بگیرید
- گزینههای بدون وانادیوم (Ti-6Al-7Nb، Ti-13Nb-13Zr) ممکن است برای بیماران با حساسیت احتمالی وانادیوم یا برای ایمپلنتهای طولانیمدت ترجیح داده شوند.
- گزینههای رایگان آلومینیوم (-نوع آلیاژهای Nb، Zr، Mo، Ta) نگرانیها در مورد سمیت عصبی بالقوه مربوط به آلومینیوم را برطرف میکند.
- تمام مواد تیتانیوم پزشکی باید با سری ISO 10993 برای آزمایش زیست سازگاری مطابقت داشته باشند.
مرحله 3: مطابقت ویژگی های مواد با عملکرد دستگاه
| اموال | سی پی تیتانیوم | Ti-6Al-4V | Ti-6Al-4V ELI | -نوع آلیاژها |
|---|---|---|---|---|
| قدرت | پایین-متوسط | بالا | بالا | متوسط-بالا |
| مقاومت در برابر خستگی | متوسط | عالی | عالی | خوب |
| مدول الاستیک | 100-110 گیگا پاسکال | 110-114 گیگا پاسکال | ~101-114 گیگا پاسکال | ~55-85 گیگا پاسکال |
| شکل پذیری | عالی | متوسط | متوسط | خوب-عالی |
| هزینه | پایین ترین | متوسط | بالاتر | بالاترین |
مرحله 4: بررسی انطباق با استانداردهای قابل اجرا
اطمینان حاصل کنید که مواد و تامین کننده انتخابی شما با استانداردهای مربوطه مطابقت دارد:
- ASTM F67 - تیتانیوم بدون آلیاژ برای ایمپلنت های جراحی (درجه 1-4)
- ASTM F136 – آلیاژ Ti-6Al-4V ELI برای ایمپلنت های جراحی (درجه 23)
- ASTM F1472 – آلیاژ Ti-6Al-4V برای ایمپلنت های جراحی
- ASTM F1295 – آلیاژ Ti-6Al-7Nb برای ایمپلنت های جراحی
- ASTM F1713 – آلیاژ Ti-13Nb-13Zr برای ایمپلنت های جراحی
- ASTM F2063 – آلیاژهای حافظه دار شکل NiTi
- ISO 5832-2 - تیتانیوم بدون آلیاژ
- ISO 5832-3:2021 – آلیاژ Ti-6Al-4V
- ISO 5832-11:2024 – آلیاژ Ti-6Al-7Nb
- GB/T 13810-2017 – استاندارد ملی چین برای تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم فرفورژه برای ایمپلنت های جراحی
برای نقل قول با ما تماس بگیرید
3. آلیاژ تیتانیوم پزشکی مناسب را بر اساس برنامه خود انتخاب کنید
3.1 اجزای ابزار جراحی اولتراسونیک (دستگاه های انرژی)
برنامه های کاربردی:چاقوی جراحی اولتراسونیک، قیچی اولتراسونیک، برش استخوان اولتراسونیک، آسپیراتور اولتراسونیک، سوزنهای امولسیونسازی اولتراسونیک و مبدلها.
مواد معمولی: Ti-6Al-4V ELI (TC4 ELI / درجه 23). ابعاد متداول: φ4.0mm، φ5.0mm، φ5.5mm، φ6.0mm، φ6.35mm، φ8.0mm، φ10.0mm، φ12.0mm، φ13.5mm، φ14.0mm، φ16.0mm، φ20.0mm.
مزایای تولید ما
- فرآوری کامل در خانه - از ذوب مواد خام تا تکمیل نهایی، اطمینان از کنترل کیفیت نهایی-تا-.
- ثبات عملکرد دقیق - ما ویژگیهای کششی پایدار، ریزساختار{0}کم توان، یکپارچگی تست اولتراسونیک و ساختار یکنواخت ماکروسافت را در همه دستهها تضمین میکنیم.
- تلورانس های دقیق – تحمل قطر: h6/h7; گرد بودن:<0.005mm; straightness: ≤0.2mm/m.
- عملکرد الکتریکی قابل تنظیم - ما امپدانس و عمر خستگی را با فرکانس و توان مورد نیاز خاص شما تنظیم می کنیم.
- پرداخت سطح - سطح روشن (چرخ شده / ماشینکاری شده) به عنوان استاندارد.
- انطباق - با استانداردهای GB/T 13810-2017، ISO 5832-2:2018(E) و ASTM F136 ساخته شده است.
3.2 منگنه های جراحی (منگنه های تیتانیوم)
برنامه های کاربردی:دستگاه های منگنه جراحی برای بستن زخم داخلی.
مواد معمولی:گریدهای CP تیتانیوم 1، 2، و 3 (Gr.1، Gr.2، Gr.3). قطر سیم معمولی: φ0.21mm، φ0.22mm، φ0.23mm.
مزایای تولید ما:
- کنترل کامل-فرآیند - ما سیم تیتانیوم خام را با نظارت دقیق بر فرآیندهای کشش، بازپخت و سیم پیچی تولید می کنیم.
- خواص مکانیکی ثابت - عملکرد کششی تضمین شده و ریزساختار یکنواخت برای اطمینان از شکل گیری و بسته شدن استپلر قابل اعتماد.
- کیفیت سطح عالی – سطوح تمیز و بدون عیب، با الگوهای سیم پیچ منظم و دقیق برای جلوگیری از گره خوردن در حین بارگیری خودکار منگنه.
- مطابقت – مطابق با GB/T 13810-۲۰۱۷ و الزامات طراحی خاص مشتری است.
3.3 مواد کاشت ارتوپدی
برنامه های کاربردی:
- تعویض مفصل(ران، زانو، مچ پا، شانه، آرنج، مچ دست، انگشت):Ti-6Al-4V/ TC4 یا Ti-6Al-4V ELI / TC4 ELI. ابعاد متداول: φ17.2mm، φ18.0mm، φ55.0mm، φ60.0mm، φ80.0mm.
- محصولات تروما(پیچ ها، صفحات، میخ های داخل مدولاری): CP تیتانیوم (TA1G، TA2G، TA3G) و Ti-6Al-4V (TC4 / TC4 ELI). ابعاد متداول: φ3.0mm، φ5.0mm، φ6.0mm، φ8.0mm، φ10.0-18.0mm.
- سیستم های تثبیت ستون فقرات(پیچ های ساقه، میله ها، صفحات): Ti-6Al-4V / TC4 یا Ti-6Al-4V ELI / TC4 ELI. ابعاد متداول: φ3.8mm، φ5.0mm، φ6.0mm، φ10.0mm، φ13.0-15.5mm.
مزایای تولید ما:
ادغام عمودی - ما کل زنجیره تولید را مدیریت می کنیم تا از ثبات مواد خام و یکنواختی محصول اطمینان حاصل کنیم.
یکپارچگی مواد تضمین شده - ما به طور مداوم خواص کششی، ساختار درشت، ریزساختار و نتایج آزمایش اولتراسونیک را برای مطابقت با استانداردهای ملی و مشخصات مشتری سفارشی تأیید می کنیم.
قابلیت ردیابی – قابلیت ردیابی کامل از بیلت تا میله/سیم تمام شده.
3.4 مواد ایمپلنت دندان
برنامه های کاربردی:
- وسایل ایمپلنت دندان – تیتانیوم درجه 4 CP (GR4). ابعاد متداول: φ4.0mm، φ5.0mm، φ6.0mm، φ8.0mm، φ12.0mm.
- اباتمنت ها و پیچ های ثابت– Ti-6Al-4V (TC4) یا Ti-6Al-4V ELI (TC4 ELI). ابعاد متداول: φ3.0mm، φ4.0mm، φ5.0mm، φ6.0mm، φ10.0mm.
- بریج های دندانی و دیسک های CAD/CAM– تیتانیوم CP (TA1G، TA2G، TA3G، TA4G) و Ti-6Al-4V (TC4، TC4 ELI، GR5، GR23). دیسک های استاندارد: φ98 × 10 میلی متر تا φ98 × 25 میلی متر. φ150×140×12mm تا φ150×140×25mm. ابعاد سفارشی موجود است.
مزایای تولید ما:
- تولید کامل در خانه- - از اسفنج گرفته تا دیسکهای تمامشده، میلهها و سیمها.
- ویژگیهای پشتیبانی برتر – دیسکهای ما پشتیبانی ساختاری بسیار خوبی برای چارچوبهای پل، اتصالات میلهای و تاجهای تیتانیوم ارائه میکنند.
- ثبات پایدار - ما خواص کششی یکنواخت، ساختار ماکرو ساختار، ریزساختار و نتایج آزمایش اولتراسونیک را در تمام خطوط محصولات دندانی تضمین می کنیم.
- وضعیت سطح - سطح چرخش / ماشینکاری شده (روشن). شرایط تحویل: حالت آنیل شده (M).
- مطابقت - با استانداردهای GB/T 13810-2017، ASTM F67، ASTM F136 و استاندارد کیفیت داخلی QB/ZHSM-C ما تولید شده است.
- انعطاف پذیری شکل - در اشکال گرد، مربع یا سفارشی با توجه به طرح شما موجود است.
آلیاژهای حافظه دار شکل 3.5 NiTi (نیکل-تیتانیوم)
برنامه های کاربردی:فایلهای ریشه (ابزار ریشه)، سیمهای راهنمای ارتوپدی، سبدهای بازیابی سنگ، سیمهای دام، بخیهها و دستگاههای قلبی عروقی.
مواد معمولی:آلیاژ NiTi (ASTM F2063 / GB/T 24627-2023). قطر سیم معمولی: 0.1mm تا 2.5mm. اندازه های سفارشی موجود است.
مزایای تولید ما:
- کنترل ترکیب دقیق - ما دقیقاً درصدهای آلیاژ را تنظیم می کنیم تا دمای تبدیل فاز سفارشی (نقاط Af) را برای کاربرد خاص شما (حافظه فوق الاستیک در مقابل حافظه شکل) ارائه دهیم.
- عملکرد مکانیکی عالی - سیمهای راهنمای ما صافی عالی، بازیابی الاستیک و انتقال گشتاور 1:1 فوقالعاده را برای هدایت دقیق ارائه میدهند. سیم های سبد دارای انعطاف پذیری و مانور بالایی هستند.
- فوق الاستیسیته پایدار - فلات تنش ثابت و حداقل کرنش باقیمانده.
- فرم های تحویل - در طول های مستقیم یا شکل های قرقره ای (حلقه ای) موجود است.
- پوشش های سطحی - روشن (ترشی)، اکسید سیاه یا کمی اکسید شده.
- تلورانس های تنگ - تحمل قطر: ± 0.004 میلی متر تا 0.02 ± میلی متر بسته به قطر.
- مطابقت - با استانداردهای GB/T 24627-2023، ASTM F2063 و استاندارد داخلی QB/ZHSM-AN ما ساخته شده است.
لطفاً برای گزینههای مواد پزشکی بیشتر، لطفاًاز ماژول برنامه محصول ما دیدن کنیدبرای جزئیات بیشتر
4. بررسی اجمالی استانداردهای بین المللی
استانداردهای ISO (معیار جهانی)
| استاندارد | توضیحات | مواد قابل اجرا |
|---|---|---|
| ISO 5832-2:2018 | تیتانیوم بدون آلیاژ برای ایمپلنت های جراحی | CP تیتانیوم نمرات 1-4 |
| ISO 5832-3:2021 | آلیاژ Ti-6Al-4V فرفورژه | Ti-6Al-4V |
| ISO 5832-11:2024 | آلیاژ Ti-6Al-7Nb فرفورژه | Ti-6Al-7Nb |
| سری ISO 10993 | ارزیابی بیولوژیکی تجهیزات پزشکی | کلیه مواد پزشکی |
استانداردهای ASTM (آمریکای شمالی)
| استاندارد | توضیحات |
|---|---|
| ASTM F67 | تیتانیوم بدون آلیاژ (درجات 1-4) برای ایمپلنت های جراحی |
| ASTM F136 | آلیاژ Ti-6Al-4V ELI برای ایمپلنت های جراحی |
| ASTM F1472 | آلیاژ Ti-6Al-4V برای ایمپلنت های جراحی |
| ASTM F1295 | آلیاژ Ti-6Al-7Nb برای ایمپلنت های جراحی |
| ASTM F1713 | آلیاژ Ti-13Nb-13Zr برای ایمپلنت های جراحی |
| ASTM F2063 | آلیاژهای حافظه دار شکل NiTi |
| ASTM F2924 | پودر Ti-6Al-4V به صورت افزودنی تولید می شود |
استانداردهای GB چین
| استاندارد | توضیحات |
|---|---|
| GB/T 13810-2017 | تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم فرفورژه برای ایمپلنت های جراحی |
| سری GB/T 16886 | ارزیابی بیولوژیکی تجهیزات پزشکی |
استانداردهای EN و JIS (مرجع منطقه ای)
EN ISO 5832-2/3/11 - پذیرش استانداردهای ISO در اروپا برای انطباق با علامت CE.
JIS T 7401-1 تا -6 - استانداردهای ژاپنی که تیتانیوم CP، Ti-6Al-4V (ELI)، Ti-6Al-7Nb، و سایر آلیاژهای نوع را پوشش میدهند.
نتیجه گیری
انتخاب آلیاژ تیتانیوم پزشکی مناسب یک تصمیم حیاتی است که به طور مستقیم بر عملکرد ایمپلنت، نتایج بیمار و انطباق با مقررات تأثیر می گذارد. انتخاب باید توسط:
- کاربرد بالینی و الزامات باربری{0}
- ملاحظات زیست سازگاری (به ویژه برای ایمپلنت های طولانی مدت)
- الزامات خواص مکانیکی (قدرت، خستگی، مدول)
- مطابقت مقرراتی با استانداردهای قابل اجرا ASTM، ISO، یا GB
- قابلیتهای تامینکننده از نظر کنترل کیفیت، قابلیت ردیابی و سفارشیسازی - و همانطور که در بالا توضیح داده شد، ما با سفارشیسازی خاص-تولید داخلی و برنامههای کاربردی{1} در همه زمینهها ارائه میکنیم.
با بیش از 50 آلیاژ تیتانیوم زیست پزشکی توسعه یافته در سراسر جهان، و Ti-6Al-4V ELI به تنهایی بیش از 80 درصد از بازار ایمپلنت های جراحی را به خود اختصاص داده است، چشم انداز هم راه حل های اثبات شده و هم نوآوری های نوظهور را ارائه می دهد. با پیروی از چارچوب مشخص شده در این راهنما، می توانید با اطمینان در فرآیند انتخاب پیمایش کنید و مواد بهینه را برای پروژه دستگاه پزشکی خود انتخاب کنید.
سوالات متداول
Q1: تفاوت بین ASTM F67 و ASTM F136 چیست؟
A: ASTM F67 تیتانیوم خالص تجاری بدون آلیاژ (درجه 1-4) را پوشش می دهد که به طور گسترده برای چارچوب های دندانی، منگنه ها و ایمپلنت های کم بار استفاده می شود. ASTM F136 Ti-6Al-4V ELI (Grade23) را مشخص می کند، یک آلیاژ بینابینی فوق العاده کم که برای ایمپلنت های ارتوپدی با خستگی بالا و شفت های جراحی اولتراسونیک بهینه شده است.
Q2: تفاوت بین تیتانیوم خالص تجاری و آلیاژهای تیتانیوم برای استفاده پزشکی چیست؟
A: تیتانیوم خالص تجاری (CP) (درجه 1-4) از تقریباً 99٪ تیتانیوم با حداقل عناصر آلیاژی تشکیل شده است. زیست سازگاری و مقاومت در برابر خوردگی عالی را ارائه می دهد اما دارای استحکام متوسط (240-550 مگاپاسکال) است. آلیاژهای تیتانیوم{10}}مانند Ti{12}}6Al-4 ولت (TC4) - عناصری مانند آلومینیوم و وانادیم را برای افزایش قابل توجهی استحکام (تا 1100 مگاپاسکال) و مقاومت در برابر خستگی، اضافه میکنند و آنها را برای کاربردهای پر بار مانند ایمپلنتهای لگن و میلههای نخاعی مناسب میسازد. انتخاب بستگی به نیازهای مکانیکی برنامه خاص شما دارد.
Q3: چه زمانی باید Ti-6Al-4V را در مقابل Ti-6Al-4V ELI انتخاب کنم؟
A: Ti-6Al-4V ELI (بینابینی بسیار کم) در مقایسه با استاندارد Ti-6Al-4V دارای کنترل دقیقتر اکسیژن (زیر 0.13%) است. این چقرمگی شکستگی، شکلپذیری و عمر خستگی فوقالعاده را به ارمغان میآورد که بهویژه برای کاربردهای حیاتی و با بار بالا مانند تعویض مفصل، سیستمهای تثبیت ستون فقرات و میلههای اسکالپل اولتراسونیک مهم است. برای کاربردهای کم تقاضا، استاندارد Ti-6Al-4V استحکام عالی را با هزینه کمتر ارائه می دهد.
Q4: چرا Ti-6Al-4V متداول ترین آلیاژ تیتانیوم در ارتوپدی است؟
پاسخ: Ti-6Al{10}}4V بیش از 80 درصد از بازار ایمپلنت های جراحی را به خود اختصاص می دهد زیرا ترکیب ثابت شده ای از استحکام بالا (890-1100 مگاپاسکال)، مقاومت در برابر خستگی عالی، چقرمگی شکست خوب و هزینه نسبتاً متوسط را در مقایسه با آلیاژهای تخصصی {{11} ارائه می دهد. تاریخچه طولانی بالینی و پذیرش نظارتی گسترده آن (ASTM F1472، ISO 5832-3، GB/T 13810-2017) آن را به انتخابی کم خطر و مستند برای سازندگان تجهیزات پزشکی تبدیل کرده است.
Q5: آلیاژهای -نوع تیتانیوم چیست و چه زمانی باید آنها را در نظر گرفت؟
پاسخ: -نوع آلیاژهای تیتانیوم (به عنوان مثال، Ti-13Nb-13Zr، Ti{14}}12Mo{15}}6Zr-2Fe) دارای بدنه-مکعبی مرکزی هستند که کمترین ساختار کریستالی مکعبی را دارند که کمترین ساختار را در بین مدول الاستیک 5-5-55-Titanium 8. GPa) - نزدیکترین به استخوان قشر انسان. این امر محافظ استرس را کاهش می دهد، جایی که ایمپلنت بار زیادی را تحمل می کند و استخوان اطراف ضعیف می شود. آلیاژهایی را برای ایمپلنتهای طولانیمدت در بیماران جوانتر و فعالتر، بهویژه در استخوانهای بلند باربر در نظر بگیرید. آنها همچنین حاوی آلومینیوم یا وانادیوم نیستند و نگرانی های سمیت طولانی مدت برای برخی از پزشکان را برطرف می کند.
Q6: آیا تیتانیوم درجه صنعتی می تواند جایگزین تیتانیوم درجه پزشکی برای ساخت دستگاه ایمپلنت شود؟
پاسخ: خیر. حتی با ترکیب شیمیایی مشابه، تیتانیوم صنعتی فاقد کنترل دقیق بر عناصر بینابینی (اکسیژن، نیتروژن، هیدروژن)، بازرسی متالورژی و اولتراسونیک اجباری، و قابلیت ردیابی کامل دسته ای مورد نیاز برای کاربردهای ایمپلنت انسانی است. فقط تیتانیوم واجد شرایط ایمپلنت مطابق با استانداردهای GB/T13810-2017، ASTM یا ISO میتواند برای دستگاههای پزشکی استفاده شود.
Q7: "ELI" در Ti-6Al-4V ELI مخفف چیست؟
A: ELI به معنای بینابینی فوقالعاده کم است. محدودیت های سخت تری بر میزان اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن اعمال می کند. Ti-6Al-4V ELI چقرمگی شکست و عملکرد خستگی را برای اجزای بار چرخه ای بحرانی مانند ایمپلنت های ارتوپدی و شفت های اسکالپل اولتراسونیک ارائه می دهد.
Q8: QB/ZHSM‑C و QB/ZHSM‑AN چیست؟
A: آنها مشخصات تولید داخلی ما هستند. QB/ZHSM-C برای دیسکهای تیتانیوم CAD-CAM دندانی اعمال میشود. QB/ZHSM-AN برای سیم های حافظه شکل نیتینول اعمال می شود. هر دو در کنار استانداردهای جهانی (ASTF، ISO، GB/T) کار می کنند تا کیفیت محصول ثابتی را تضمین کنند.
Q9: چه ماده ای را باید برای شفت ابزار جراحی اولتراسونیک انتخاب کنم؟
پاسخ: Ti-6Al-4V ELI (Grade23) ماده ترجیحی است. میلههای تیتانیوم با روکش روشن ما دارای تحمل گردی و صافی محکم، مقاومت در برابر خستگی بالا و عملکرد امپدانس پایدار هستند. سفارشی سازی برای پارامترهای فرکانس و امپدانس خاص در دسترس است.
Q10: آیا از اندازه های سفارشی برای میله های تیتانیوم، دیسک های دندانی یا سیم های نیتینول پشتیبانی می کنید؟
ج: بله. قطر، ضخامت و الزامات عملکردی غیر استاندارد را می توان برای سفارشات عمده سفارشی کرد. لطفاً نقشه یا مشخصات فنی خود را برای ارزیابی و نقل قول با تیم مهندسی ما به اشتراک بگذارید.
Q11: چه مدارک آزمایشی را می توانید برای مواد خام تیتانیوم درجه پزشکی ارائه دهید؟
پاسخ: ما گزارشهای آزمایش مواد (MTR)، دادههای ترکیب شیمیایی، سوابق آزمایش خواص مکانیکی، گزارشهای بازرسی متالورژی ماکرو و میکرو و سوابق آزمایش اولتراسونیک را ارائه میکنیم. ردیابی کامل دسته ای برای هر محموله تضمین شده است.
Q12: چه گزینه های سیم نیتینول برای دستگاه های اینترونشنال و فایل های ریشه در دسترس است؟
A: سیم نیتینول ما بین 0.1 میلی متر تا 2.5 میلی متر قطر با دمای انتقال فاز قابل تنظیم است. پوشش های سطحی متعدد (روشن، سیاه اکسید شده، اکسید شده با نور) و فرمت های عرضه (برش مستقیم / سیم پیچ) ارائه شده است که با ASTM F2063 و GB/T 24627-2023 مطابقت دارد.
Q13: آیا می توانید آلیاژهای حافظه دار شکل NiTi (نیکل-تیتانیوم) را توضیح دهید-چه چیزی آنها را خاص می کند؟
الف: آلیاژهای NiTi دو ویژگی منحصر به فرد از خود نشان می دهند:
- فوق الاستیسیته - این ماده می تواند تغییر شکل های بزرگی (تا 8٪) داشته باشد و به شکل اولیه خود بازگردد، که آن را برای سیم های راهنما و سبدهایی که باید آناتومی پر پیچ و خم را هدایت کنند، ایده آل می کند.
- جلوه حافظه شکل - ماده می تواند در دمای پایین تغییر شکل داده و با حرارت دادن به دمای بدن (37 درجه) به شکلی که از قبل برنامه ریزی شده-برگردد.
این ویژگیها NiTi را برای دستگاههای کم تهاجمی مانند سیمهای راهنمای قلبی عروقی، سبدهای بازیابی سنگ، فایلهای ریشه و حلقههای دام ضروری میسازد.
Q14: چه پوششهای سطحی برای سیمهای NiTi موجود است و کدام را باید انتخاب کنم؟
A: سیم های NiTi در موارد زیر موجود هستند:
- پرداخت روشن (ترشی) - سطح صاف و تمیز با مقاومت در برابر خوردگی خوب. رایج ترین انتخاب برای سیم های راهنما و سبدها.
- پوشش اکسید سیاه - یک لایه اکسید ضخیم تر که روانکاری و مقاومت در برابر سایش را برای کاربردهای خاص ارائه می دهد.
- پوشش کم اکسید شده - یک لایه نازک و یکنواخت اکسید که مقاومت در برابر خوردگی را با صافی سطح متعادل می کند.
انتخاب بستگی به الزامات دستگاه شما برای روانکاری، دید (بعضی از پزشکان کنتراست اکسید سیاه را در تصویربرداری ترجیح می دهند) و زیست سازگاری دارد.
Q15: چه موادی برای میله های اسکالپل اولتراسونیک توصیه می شود و چرا؟
A:Ti-6Al-4V ELI (درجه 23) ماده ترجیحی صنعت برای میله های اسکالپل اولتراسونیک است زیرا ارائه می دهد:
- امپدانس کم - برای انتقال کارآمد انرژی با حداقل تلفات توان.
- عمر خستگی طولانی - برای مقاومت در برابر میلیونها چرخه لرزش با فرکانس بالا-(20 تا 60 کیلوهرتز).
- ریزساختار بسیار ظریف و یکنواخت - از بین بردن عیوب داخلی که می تواند باعث اتلاف انرژی یا خرابی زودرس شود.
- صافی و گرد بودن دقیق - برای حالت های لرزش پایدار بسیار مهم است.
Q16: چه درجه تیتانیوم برای فیکسچرهای ایمپلنت دندان استفاده می شود؟
A: تیتانیوم خالص تجاری درجه 4 (GR4) انتخاب استاندارد برای فیکسچرهای ایمپلنت دندان است. این بالاترین استحکام را در بین گریدهای CP (تقریباً 550 مگاپاسکال) ارائه میکند و در عین حال زیست سازگاری عالی و پتانسیل یکپارچگی استخوانی را حفظ میکند-توانایی اتصال ایمن با بافت استخوانی. استحکام آن برای تحمل گشتاور وارد شده و بارهای جونده بدون شکستگی کافی است.
Q17: چه ابعادی برای دیسک های تیتانیوم دندانی (بلنک های CAD/CAM) موجود است؟
A: دیسک های تیتانیوم دندانی استاندارد معمولاً φ98×10mm تا φ98×25mm و φ150×140×12mm تا φ150×140×25mm اندازه گیری می کنند. شکلها و ابعاد سفارشی{11}}از جمله نمایههای مربع و مستطیل{12}} نیز موجود است. این دیسک ها در حالت آنیل شده (M) با سطوح تراشیده/ماشین کاری شده آماده برای فرز CAD/CAM بریج های دندانی، اتصالات میله ای و اباتمنت های سفارشی عرضه می شوند.
Q14: زمان معمول برای سفارشات تیتانیوم پزشکی سفارشی چقدر است؟
پاسخ: زمانهای تحویل بر اساس پیچیدگی، مشخصات و کمیت محصول متفاوت است. ابعاد استاندارد میلهها، سیمها و دیسکها معمولاً در عرض ۲ تا ۴ هفته ارسال میشوند. ابعاد سفارشی، آلیاژهای تخصصی یا موادی که به دمای تبدیل فاز خاص (NiTi) یا خواص مکانیکی مناسب نیاز دارند، معمولاً به 4 تا 8 هفته نیاز دارند. توصیه می کنیم برای اطمینان از همسویی با برنامه تولید خود، در مورد جدول زمانی پروژه خود صحبت کنید.
Q15: چگونه می توانم با سفارش تیتانیوم پزشکی سفارشی شروع کنم؟
A: با تعریف درخواست و الزامات خود شروع کنید:
- کاربرد بالینی - چه دستگاهی تولید می کنید؟
- مشخصات مواد – درجه، نوع آلیاژ و استانداردهای قابل اجرا.
- ابعاد و تحمل ها - قطر، طول، شکل و انحرافات مجاز.
- پایان و وضعیت سطح - تبدیل، آسیاب، صیقلی، ترشی، اکسید شده یا آنیل شده.
- الزامات عملکرد - برای NiTi، دمای Af و ویژگی های فوق الاستیک را مشخص کنید. برای میله های اولتراسونیک، امپدانس و اهداف خستگی را مشخص کنید.
برای نمونه و قیمت با ما تماس بگیرید

